NAS Storage

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

nas

فلسفه ساده ای پشت استوریج اچی پی NAS وجود دارد ، بدون استفاده از ماوس و کیبورد به شبکه و برق متصل است.سه نوع اصلی استوریج اچ پی NAS وجود دارد اولین مدل سن استورج اچ پی NAS ک مدل ساده است که به طور معمول 20تا 80 گیگ داده ذخیره میکند این دسته عمدتا برا دفاتر کوچک و یا گرو های کاری از راه دور طراحی شده است.این سرورها اچ پی از برای گروهای 12 نفری و کمتر به اشتراک گذاشته بشوند.این دستگاه های اچ پی به طور معمول داری یک یا دو دیسک درایو اچی پی می باشند.این استوریج اچ پی ساده فقط برای شبکه ذخیره سازی اطلاعات استفاده میشود.محصولات دیگری هم به عنوان Cobalt Qube وجود دارد. دومین مدل استوریچ اچ پی NAS وارد دفاتر و گروه های کاری می شوند این استوریج های اچ پی NAS دارای فضای ذخیره سازی بیشتری هستند وجایگزین سرور های اچ پی موجود می شوند.این دستگاه های اچ پی دارای قابلیت بکاپ گیری ، بالا بردن قابلیت اطمینان با اضافه کردن یک پاور به آن .در نهایت مدل در سطح enterprise – level به وجود امد. این UNIT به طور معمول دارای قفسه های 19 اینچی است که دارای پکیج هایی ار هارد های اچ پی در کابینت refrigerator-sized است.این مدل استوریج اچ پی داریی ده ها ترابایت فضا ذخیره سازی اطلاعات است و برای شمار زیادی از کاربران قابل دسترسی می باشد و از اینترفیس های 10baseT Ethernet استفاده می کند.

برنامه های کاربردی مهندسی

دستگاه های اچ پی NAS مناسب ترین استوریج برای برنامه های مهندسی است که متقاضی های فراوانی دارد.

استوریج NAS اچ پی برای مدیریت انواع فایل ها بروی سرور های اچ پی سنتی مناسب می باشد.

قابلیت دسترسی بالا

نگرانی هایی از قبیل در دسترس بودن و قابلیت اطمینان از جمله برای ماموریت های حساس، سیستم های پشتیبانی از مشتری ها ،نیاز به یک سیستم ذخیره سازی قابل اطمینان به روی سرور hp را افزایش می دهد.

هر دو استوریج اچ پی SAN و NAS می توانند با یک مدیریت یکپارچه و با اضافه کردن یک هارد دیسک اچ پی میتواند با توجه به نیاز مشتری ها توان ذخیره سازی را افزایش داده.  

استوریج اچ پی NAS طوریطراحي شده كه به تنهايي كار كند و نيازهاي خاص ذخيره سازي سازمان را با استفاده از سيستم عامل و سخت افزار و نرم افزارخوددر بهترين حالت برآورده سازد.استوریچ اچ پی NAS را مي توان مثل يك دستگاه plug-and-play در نظر گرفت كه وظيفه آن تأمين نيازمندي هاي ذخيره سازي است. اين سيستم ها با هدف پاسخگويي به نيازهاي خاص در كوتاه ترين زمان ممكن (به صورت بلادرنگ) طراحي شده اند. استوریج اچ پی NAS براي به كارگيري در شبكه هايي مناسب تر است كه انواع مختلف سرور اچ پی و كلاينت در آنها وجود دارند و وظايفي چون پراكسي، فايروال، رسانه جرياني و از اين قبيل را انجام مي دهند.

استوریج اچ پی NAS مجموعه ای از هارد دیسک ها HP یا بهتر بگوییم آرایه ( Array ) )ای از هارد دیسک ها HPاست که از قابلیت ذخیره سازی اطلاعات در قالب پروتکل های ذخیره سازی NFS و CIFS پشتیبانی می کندکلیه دستگاه های اچ پی NAS با استفاده از ساختار IP Address قابل دسترس هستند و در واقع همیشه به یک شبکه مبتنی بر پروتکل TCP/IP و دارای آدرس IP متصل می شوند. با توجه به اینکه پروتکل های دسترسی به استوریج اچ پی NAS پروتکل های File-Based هستند کلاینت ها به فایل ها و منابعی که بر روی استوریج اچ پی NAS قرار می گیرد در قالب فایل و تحت شبکه دستری پیدا می کنند ، به نوعی زمانیکه شما به یک استوریج اچ پی NAS متصل می شوید انگار به یک Shared Folder در شبکه متصل می شوید و برای کاربران دقیقا چنین تداعی می شود که به یک سرور فایل اچ پی متصل شده اند. ما از استورج اچ پی NAS برای مدیریت متمرکز فایل های سازمانی استفاده می کنیم و با توجه به shared storage یا فضای اشتراک گذاری که بصورت شبکه ای و متمرکز در اختیار ما قرار گرفته است پیچیدگی های مدیریتی فایل سرور اچ پی کاهش پیدا می کند ، محدودیت فضای روی دیسک های Local کاهش پیدا می کند ، ساختار ذخیره سازی اطلاعات را بهبود می بخشد و از طرفی پراکندی اطلاعات در شبکه را با تجمیع آنها کاهش می دهد. استوریج اچ پی NAS معمولا از نظر اندازه کوچکتر از استوریج اچ پی SAN هستند و تعداد هارد دیسک های اچ پی کمتری دارند ، از طرفی معمولا به شکل یک جعبه یا Case در کنار شبکه دیده می شوند و این در حالی است که دستگاه های اچ پی SAN حجیم ، بزرگ و قابلیت پشتیبانی از تعداد زیادی هارد دیسک اچ پی را دارند و معمولا بصورت Rack Mount ارائه می شوند.

 

چرا باید از استوریج اچ پی NAS در شبکه استفاده کرد؟

1-با توجه به اینکه بر اساس ساختار آدرس IP کار می کنند نیازی به انجام تغییرات خاص در شبکه نمی باشد و شرکت ها با کمترین هزینه ممکن می توانند یک دستگاه ذخیره سازی اطلاعات تحت شبکه داشته باشند که با چند تنظیم کوچک می توان در شبکه به عنوان منبع ذخیره سازی اطلاعات استفاده کرد.

2- ساختار RAID و Clustering ای که در استوریج اچ پی NAS امروزی استفاده می شود بسیار پیشرفته شده است و دسترسی پذیری این دستگاه ها را امروزه بسیار بالا برده است ، این پیشرفت در مقایسه با دستگاه اچی پی DAS قدیمی از نظر دسترسی پذیری داده ها بسیار قابل ملاحظه است.

3- با توجه به اینکه در استوریج اچ پی NAS تمامی مدیریت File System بر عهده خود دستگاه می باشد ، قابلیت انعطاف پذیری بیشتری در فرآیند های ذخیره سازی داده های پیشرفته ای مثل Snapshot ها می تواند از خود نشان دهد.

4- با توجه به اینکه امروزه استوریج اچ پیNAS هایی هستند که می توانند از کارت شبکه های 10GE استفاده کنند می توانیم کارایی آنها را با برخی از دستگاه های اچ پی SAN که از تکنولوژی Fiber Channel استفاده می کنند مقایسه کرد ، البته این صرفا یک مقایسه کلی است شما هیچوقت نمی توانید کارایی واقعی که یک SAN اچ پی دارد را با یک استوریج اچ پیNAS مقایسه کنید.

5- گر چه استوریج اچ پیNAS تا حدودي كارايي را فداي مديريت پذيري و سادگي مي كند، اما به هيچ وجه نمي توان آن را يك فناوري كه در ذات خود تأخير دارد، پنداشت.

6- استوریج اچ پی NAS يك وسيله شبكه محور است و عموماً به خاطر يكسان سازي محل ذخيره سازي داده هاي كاربران درشبكه LAN مورد استفاده قرار مي گيرد.استوریج اچ پی NAS يك راه حل مناسب ذخيره سازي است كه دسترسي سريع و مستقيم كاربران به سيستم فايلي را فراهم مي سازد. استفاده از استورریج اچ پی NAS مشكل معطلي هايي را بر طرف مي سازد كه غالباً كاربران براي دسترسي به فايل هاي موجود در سرورهاي اچ پی همه منظوره با آن مواجه هستند.

7- با استفاده از فايلر استوریج اچ پیNAS، سرورهاي اچ پی از انجام عمليات پرمصرف و زمان بر فايلينيگ خلاص شده و بدين ترتيب، مي توانند با توان بيشتر به پردازش داده ها بپردازند. اگر سرور اچ پی عمومي خود را براي انجام عمليات فايلينگ (علاوه بر اعمال ديگر) اختصاص داده باشيد، خواهيد ديد كه فشار زيادي روي آن وارد مي آيد، به طوري كه عملاً از انجام ساير وظايف خود (مثل ارسال و دريافت email يا اداره برنامه ها) باز مي ماند.

تفاوت استوریج اچ پی NAS واستوریج اچ پی SAN

تفاوت اصلی استوریج اچ پیNAS و استوریج اچ پیSAN در پروتکل های دسترسی به اطلاعات یا Access Protocols است. توجه کنید که از

استوریج اچ پیNAS و استوریج اچ پیSAN به عنوان راهکارهای ذخیره سازی اطلاعات نام برده می شود. پروتکل هایی که برای استوریج اچ پیNAS عنوان کردیم NFS و CIFS بودند که از آنها به عنوان File Level Protocols نام برده می شود و برای دسترسی اطلاعات در شبکه بصورت فایل استفاده می شوند. مدیریت فایل ها و کنترل های دسترسی در استوریج اچ پیNAS بر عهده سیستم عامل خود دستگاه استوریج اچ پی NAS می باشد. بر خلاف استوریج اچ پیNAS در دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات SAN پروتکل های دسترسی بر اساس فایل نیستند و بر اساس بلوک های اطلاعاتی یا Block Level Access ایجاد می شوند ، نمونه ای از این پروتکل های دسترسی که در استوریج اچ پیSAN استفاده می شود iSCSI و Fiber Channel می باشد که دسترسی به اطلاعات در شبکه در قالب Block Level را فراهم می کنند. دستگاه های اچ پی که با استفاده از ساختار Block Level به استوریج اچ پیSAN دسترسی پیدا می کنند خودشان فایل ها و File System های خودشان را مدیریت می کنند. با وجود تمامی این تفاوت ها که بین استوریج اچ پیSAN و استوریج اچ پی NAS وجود دارد آنها کاملا هم از همدیگر متمایز نیستند و در برخی اوقات شما می توانید از ترکیب چندین پروتکل و یکپارچه کردن دیسک های اچ پی در یک سیستم ، هم از مزایای استوریج اچ پیSAN یا Block Level Access استفاده کنید و هم از مزایای استوریج اچ پی NAS یا File Level Access استفاده کنید. با اینکار در واقع بهینه ترین حالت ممکن استفاده ازاستوریج اچ پی NAS و استوریج اچ پی SAN را خواهید داشت.

خواندن 1424 دفعه

آماربازدید

درباره ما

اطلاعات درباره ما

فروشگاه سیسکو سویچز

خبرنامه

دریافت جدیدترین عناوین ورزشی از طریق ایمیل !!
بازگشت به بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…